Fituesit kryesorë të Golden Globes

NJU JORK, 1 mars /ATSH-AFP/ – Ceremonia e Golden Globes, kryesisht virtuale këtë vit për shkak të pandemisë së koronavirusit, u hap dje në mbrëmje nga komedianët Amy Poehler dhe Tina Fey.

Më poshtë vijon lista e fituesve në kategoritë kryesore në përfundim të edicionit të 78-të të ceremonisë së Golden Globes:

Filmi më i mirë dramatik: “Nomadland”

Komedia më e mirë apo filmi muzikor: “Borat 2”

Regjisori më i mirë: Chloé Zhao (“Nomadland”)

Aktorja më e mirë në një film dramatik: Andra Day (“Billie Holiday, une affaire d’Etat”)

Aktori më i mirë në një film dramatik: Chadwick Boseman (“Le Blues de Ma Rainey”)

Aktorja më e mirë në një komedi apo film muzikor: Rosamund Pike (“I Care a Lot”)

Aktori më i mirë në një komedi apo film muzikor: Sacha Baron Cohen (“Borat 2”)

Aktorja më e mirë në një rol të dytë: Jodie Foster (“Désigné Coupable”)

Aktori më i mirë në një rol të dytë: Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Skenari më i mirë: Aaron Sorkin (“Les Sept de Chicago”)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: “Minari”

Filmi më i mirë i animuar: “Soul”

Seriali më i mirë muzikor apo komedi: “Schitt’s Creek”

Seriali më i mirë dramatik: “The Crown”

Miniseriali më i mirë apo telefilmi: “The Queen’s Gambit”/ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.