EMA fillon shqyrtimin e antitrupave monoklonale për trajtimin e COVID-19

BRUKSEL, 24 shkurt /ATSH-ANSA/ – Agjencia Europiane e Barnave (EMA) njoftoi se ka filluar shqyrtimin në kohë reale të të dhënave mbi antitrupin monoklonal “regdanvimab”, i njohur gjithashtu si CT-P59, për trajtimin e COVID-19.

“Vendimi bazohet në rezultatet paraprake të një studimi, por është shumë herët për të nxjerrë përfundime mbi ekuilibrin përfitim-rrezik të ilaçit”, sqaroi EMA .

Rishikimi në kohë reale do të vazhdojë derisa të ketë prova në dispozicion për të mbështetur një kërkesë zyrtare për autorizim.

Më 1 shkurt, EMA nisi të njëjtën procedurë, ende të papërfunduar, për kombinimin e dy antitrupave të tjerë të markës “Roche”./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.