BRUKSEL – PE shqyrton marrëveshjen postBrexit

BRUKSEL, 11 janar /ATSH-DPA/ – Parlamenti Europian nisi sot shqyrtimin e marrëveshjes tregtare të minutës së fundit midis Bashkimit Europian dhe Britanisë së Madhe.

Marrëveshja ka filluar përkohësisht nga zbatimi që më 1 janar, por ka ende nevojë për miratimin e ligjvënësve të BE-së.

“Pasi përfunduan negociatat për bashkëpunimin BE-BM, Parlamenti Europian nisi zyrtarisht shqyrtimin e marrëveshjen së zbatuar përkohësisht”, shkroi në Tëitter kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme, David McAllister.

“PE do të marrë kohën duhur për të shqyrtuar siç duhet tekstin në një proces gjithëpërfshirës, përpara se të japë pëlqimin e tij”, shtoi ai.

Sipas McAllister, ky shqyrtim do të pasohet nga një debat i përbashkët i seksioneve përgjegjëse parlamentare, komiteteve të Tregtisë dhe të Punëve të Jashtme./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.