Janar-tetor/ Arkëtohen 5 miliardë lekë nga taksa doganore

TIRANË, 23 nëntor/ATSH/ Në periudhën janar-tetor 2020 nga taksat doganore janë arkëtuar në buxhetin e shtetit 5 miliardë lekë.

Referuar statistikave të publikuara nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, të ardhurat nga taksat doganore rezultojnë 0.34 miliardë lekë, ose 6.3% më pak se 10-mujori i vitit fiskal 2019, si dhe 253 milionë lekë ose 4.8% më pak se plani i vitit 2020.

Peshën më të madhe në taksën doganore e zënë produket si cigaret me11%, mish importi me 10%, fruta – perime me 8.9%, kimikate inorganike me 8.9%, materialet e ndërtimit me 5.9%, dhe metalet bazë dhe artikujt prej tyre me 6.1%, etj.

/a.gjonaj/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.