Krishtlindje pa ”Amazon”

PARIS, 20 nëntor /ATSH-ANSA/ – Më mirë të heqësh dorë nga Babagjyshi i Vitit të Ri (Santa Claus) një herë, sesa t’u dorëzohesh zarfave dhe pakove me shigjetën e zezë të ”Amazon”-it.

Franca në lockdown para Krishtlindjeve mund të shpresojë më së shumti në një lehtësim për bizneset e vogla.

Ka shumë peticione, që u bënë menjëherë hashtag #NoelsansAmazon (Krishtlindje pa Amazon).

Për francezët, të cilët kanë qenë gjithmonë të ndjeshëm ndaj traditës dhe armiqësorë me gjigantët e rinj të internetit, nuk ishte e vështirë të gjendeshin në një betejë të përbashkët, kësaj here kryesisht kushtuar tregtarëve të vegjël.

Një kategori veçanërisht e vuajtur, veçanërisht ato të diskriminuara sepse përfshihen në kategorinë “jothelbësore”.

Në rreshtin e parë dyqanet e librave, të cilat kanë fituar mbi mbylljen dhe për këtë arsye konkurrojnë departamentet e librave të hipermarketeve dhe dyqaneve elektronike, të tilla si Fnac.

Për të nënshkruar peticionin në internet qëndron Anne Hidalgo, kryetarja e bashkisë së Parisit, por edhe deputetë të gjelbër dhe të majtë, sindikata e librashitësve dhe ”Greenpeace”./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.