Mbledhja e Këshillit Politik/ Varhelyi: Gjë e mirë, gjithëpërfshirja mënyra e duhur për çështjet elektorale

TIRANË, 17 korrik /ATSH/ Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Oliver Varhelyi vlerësoi sot mbledhjen e Këshillit Politik për ndryshimet kushtetuese.

“Reforma zgjedhore në Shqipëri, gjë e mirë që Këshilli Politik do të diskutojë ndryshimet e propozuara në sistemin zgjedhor”, tha ai.

“Gjithëpërfshirja është mënyra e duhur për çështjet elektorale”, theksoi Varhelyi.

“Marrëveshja vendimtare e 5 qershorit të ruhet dhe votohet shpejt në ligj, pasi adreson një kusht kryesor për bisedimet e pranimit në BE”, shtoi më tej komisioneri Varhelyi.

/gj.mima/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.