Nga hapja e kufijve e deri tek lejet për lëvizjen e studentëve

TIRANË, 20 prill/ATSH/ Në përgjigje të pyetjeve të qytetarëve, Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se hapja e kufijve mund të ndodhë para muajit gusht, pavarësisht se ende nuk dihet sesa do të vazhdohet me këtë situatë.

“Uroj shumë më përpara nga gushti, por uroj shumë sepse askush nuk e di vazhdimin deri në fund të kësaj situate sepse armiku i padukshëm është këtu”, tha ai.

Lidhur me lejet e lëvizjeve për studentët, Rama tha se ministrja e Arsimit po diskuton me Rektoratin për një vendim të mundshëm.

“Ministrja e Arsimit po diskuton me rektoratet dhe shumë shpejt do të ketë një vendim se çfarë do të bëhet lidhur me këtë”, deklaroi Rama.

Për zanatçinjtë që punojnë në të zezë dhe të duan të pajisën me leje për të lëvizur, Rama u bëri thirrje të regjistrohen. “Sigurohuni, regjistrohuni, nxirreni më të fund këtë mësim nga kjo sekëlldia e madhe dhe ky taksirat i madh që juve ju ra si të tjerët, por që ju godet më shumë se të tjerët. Akoma nuk e nxorët këtë mësim?! Siguroni si të vetëpunësuar, person fizik dhe vazhdoni punën përndryshe nuk ka sesi. Mund të dalin shumë të tjerë që të thonë: unë jam pllakaxhi, unë jam elektricist, unë jam usta e të kërkojë leje”.

Pyetjes se kur mund të hapen rrugët për të lëvizur me makinë personale për personat që kanë vizitë në klinika mjekësore, Rama u shpreh se duhet të presin edhe për pak kohë.

z.tosku/ /a.g//r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.