KUBË – Qeveria vendos masa kundër COVID-19

HAVANA, 11 prill /ATSH-DPA/ Qeveria kubane pezulloi transportin publik dhe mbylli qendrat tregtare, në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Sipas qeverisë do të lejohet vetëm transporti i punëtorëve që ofrojnë shërbime jetike, siç është personeli mjekësor dhe transportuesit e ngarkesave, për të garantuar furnizimin e mallrave thelbësorë.

Disa medie lokale njoftuan se furnizimi i mallrave thelbësorë është penguar tashmë nga embargoja amerikane dhe shpërthimi i koronavirusit ka shkaktuar radhë më të gjata në dyqanet ushqimore.

Baret dhe restorantet nuk lejohen të shërbejnë ushqim dhe pije dhe duhet të mbyllen plotësisht pas orës 20:00.

Ministri i Shëndetësisë konfirmoi 564 të infektuar dhe 15 viktima nga koronavirusi. /sara/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.