FRANCË – Macron: Të palëkundur në luftën kundër antisemitizmit

PARIS, 27 janar /ATSH-DPA/ – Me rastin e 75-vjetorit të çlirimit të kampit nazist të përqendrimit në Aushvic, presidenti francez, Emmanuel Macron deklaroi sot se antisemitizmi po ringjallej në një mënyrë të patolerueshme.

“Të gjithë e vënë re këtë përhapje të keqe, edhe nëse ajo vesh të njëjtën maskë si gjithmonë apo maskën e re të urrejtjes islamike të antisionizmit”, deklaroi Macron në memorialin e Holokaustit në Paris.

“Ne do të jemi të palëkundur në luftën kundër antisemitizmit”, u zotua ai, një ditë pasi shifrat zyrtare publikuan një rritje me 27% nga viti në vit të akteve antisemite dhe një rritje me 130% të veprimeve raciste dhe ksenofobike vitin e kaluar në Francë. / /sara/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.