MV – Zaev: Gabimi historik i BE-së problem për rajonin

SHKUP, 13 nëntor /ATSH-ANSA/ – Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev përsëriti zhgënjimin e tij të thellë për ”jo”-në e  Bashkimit Europian për fillimin e negociatave të vendit të tij dhe Shqipërisë duke deklaruar se ishte është i shqetësuar për pasojat e mundshme negative që ky gabim historik i BE-së mund të ketë jo vetëm në Maqedoninë e Veriut, por për të gjithë rajonin e Ballkanit.

“Jemi të zhgënjyer, të zemëruar dhe pak të irrituar sepse kemi marrë premtime nga Bashkimi Europian që nuk janë mbajtur”, theksoi kryeministri Zaev për ”Politico”.

“Ne nuk mund të lejojmë që ky gabim historik të ushqejë nacionalizmin, radikalizmin, populizmin dhe të rihapë problemet ndëretnike në vendin tim dhe në pjesën tjetër të rajonit”, shtoi Zaev në intervistën e marrë nga media serbe./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.