HOLANDË – Greva e fermerëve shkakton kaos në autostrada

HAGË, 1 tetor /ATSH-DPA/ – Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë.

‘’Më shumë se 2 000 fermerë kanë hyrë në autostradat e vendit duke pretenduar se nuk janë fajtorë për ndryshimet klimatike’’, sipas Ministrisë holandeze të Transportit.

Raportohet se protestuesit shkaktuan bllokim trafiku që arrinte mbi 1 000 kilometra.

Në veçanti, protestuesit pretendojnë se janë identifikuar padrejtësisht për emetimet e azotit që ngrohin Tokën, e cila është bërë një temë shumë e debatuar në politikën holandeze.

Organizatorët e protestës thanë se presin një pjesëmarrje me më shumë se 10 000 persona në tubimin drejt Hagës./  /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.