BM – Rihapet parlamenti

LONDËR, 3 shtator /ATSH-ANSA/ – Rihapet parlamenti britanik pas pushimit të verës dhe para pezullimit të kërcënuar për javët e ardhshme. Në rendin e ditës, fillimi i përballjes për Brexit midis Boris Johnson dhe kundërshtarëve në sfondin e skenarit të zgjedhjeve.

Gjatë ditës do të ketë një sfidë për mocionin që synon të heqë kontrollin e kalendarit parlamentar nga qeveria dhe të votojë nesër ligjin që detyron ekzekutivin të kërkojë nga Brukseli një shtyrje të re tre mujore të daljes nga BE, në mungesë të një marrëveshjeje divorci.

Johnson ka deklaruar se nuk është i gatshëm të negociojë ndonjë zgjatje të mëtejshme, por kundërshtarët duket se kanë numrat për të kaluar ligjin./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.