KV – Pheniani: Seuli të mos ndërhyjë mes nesh dhe SHBA

PHENIAN, 27 qershor /ATSH-ANSA/ – Koreja e Veriut i kërkoi edhe njëherë Seulit të mos ndërhynte dhe të mos përpiqej të ndërmjetësonte në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kjo si një mjet për të rritur rëndësinë e qëndrimit të saj.

Në një njoftim të bërë publik nga agjencia koreano-veriore e lajmeve KCNA, dy ditë pas vizitës së presidentit amerikan Donald Trump në Seul, një zyrtar nga Ministria e Jashtme tha se Pheniani dhe Uashingtoni kanë “marrëdhënie të drejtpërdrejta” dhe se ”nuk është e nevojshme që Koreja e Jugut të ndërhyjë në çështjet e tyre”.

Dje, në një intervistë, presidenti Moon Jae-in foli për kontakte “pas kuintave” midis SHBA dhe  Koresë së Veriut dhe jo për komunikime ndërkoreane përmes kanaleve të ndryshme diplomatike./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.