VJENË – Bierlein e para kancelare në historinë e Austrisë

VJENË, 30 maj /ATSH-ANSA – Presidenti i Republikës së Austrisë, Alexander Van der Bellen emëroi sot në postin e kancelarit, Brigitte Bierlein.

Deri tani, Bierlein, e para kancelare në historinë e Austrisë, ishte presidente e Gjykatës Kushtetuese.

Ajo do të qëndrojë në detyrë deri në zgjedhjet e ardhshme, që do të zhvillohen në shtator./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.