FOKUS – Instagram shpërndan ditarin e adoleshentes viktimë e Holokaustit

Instagram, pjesë e një projekti që kërkon të rrisë njohjen e Holokaustit te brezi i ri.

Llogaria në Instagram e adoleshentes hungareze, Eva Heyman (“eva.stories”) do të fillojë funksionimin në orën 16:00 (1300 GMT), në prag të Ditës Përkujtimore të Holokaustit në Izrael.

Kjo llogari ka deri tani 318 000 ndjekës, një numër i konsiderueshëm kur mendon se ajo çka shihej deri tani ishte një përmbajtje e shkurtër (trailer) dhe një foto profili.

Fillimi i videos tregon Evën duke folur për dashurinë dhe miqtë si edhe për ëndrrën e saj për t’u bërë një gazetare e njohur.

Ajo mbyllet me pushtimin nazist dhe deportimin e Evës.

Eva filloi ta shkruajë ditarin e saj në shkurt 1944 deri në maj 1944, kohë kur ajo u deportua në kampin e vdekjes në Aushvic së bashku me gjyshërit e saj.

Eva u vra në Aushvic, më 17 tetor 1944.

Ky projekt u realizua nga biznesmeni izraelit, Mati Kochavi dhe vajza e tij, Maya.

“Vetëm 2,7% e diskutimeve për Holokaustin vijnë nga të rinjtë, një rënie e ndjeshme krahasuar me brezat e mëparshëm”, tha Kochavi në një komunikim me median./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.