KINË – Manovra të përbashkëta ushtarake me rastin e takimit Xi-Putin

PEKIN, 25 prill /ATSH-DPA/ – Kina dhe Rusia do të zhvillojnë manovra të përbashkëta ushtarake në brigjet e Qingdao, tha sot Ministria kineze e Mbrojtjes.

‘’Veprimtaria do të zhvillohet midis 29 prillit dhe 4 majit, dhe do të ndihmojë të dy vendet të përgatisin një përgjigje të përbashkët ndaj kërcënimeve detare’’, theksoi ministria.

Lajmi i manovrave ushtarake paraprin vizitën e presidentit rus Vladimir Putin, i cili është planifikuar të takohet me homologun kinez Xi Jinping në Pekin, sipas medieve shtetërore ruse./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.