MJEKËSI – Zbulohen neuronet, ”pasqyrë” e emocioneve

AMSTERDAM, 12 prill /ATSH-ANSA/ – Zbulohen neuronet, pasqyrë e emocioneve.

Ato gjenden në korteksin cingular të trurit dhe aktivizohen si kur ndihet dhimbja ashtu edhe kur vërehet dhimbja e të tjerëve, sipas studimit të botuar në revistën ”Biology” të Institutit Holandez për Neuroshkencën.

Studiuesit regjistruan veprimtarinë e trurit të minjve të ekspozuar ndaj goditjeve të dhimbshme dhe zbuluan se reagimi ndaj frikës i nxiste të çmobilizoheshin.

Duke penguar veprimtarinë e këtyre neuroneve me një ilaç, minjtë nuk perceptonin më dhimbjen e të tjerëve dhe nuk çmobilizoheshin nga frika.

“Çështja më interesante është se e gjithë kjo ndodh në të njëjtin rajon të trurit si tek minjtë edhe tek njerëzit”, theksoi koordinatori i studimit, Christian Keysers./ /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.