BE – BQE: Një Brexit i ashpër mund të trazojë tregjet

FRANKFURT, 1 prill /ATSH-AFP/ – Një Brezit pa marrëveshje mund të fusë tregjet financiare në trazirë, deklaroi sot një përgjegjës i lartë i Bankës Qendrore Europiane.

“Tregjet nuk e kanë përllogaritur mundësinë e skenarit të një brexit pa marrëveshje. Kjo është diçka që ne nuk duhet ta neglizhojmë”, paralajmëroi Luis de Guindos, zëvendëspresident i BQE-së, gjatë një audicioni para Parlamentit Europian.

“Madje, tregjet reagojnë ashpër kur ndodh ndonjëher diçka që nuk është skenari i parashikuar”, shtoi ky përgjegjës i BQE-së. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.