TEKNOLOGJI – Daimler dhe Geely drejt makinave inteligjente

SHTUTGART, 28 mars /ATSH-DPA/ – Kompania gjermane Daimler dhe ajo kineze Geely do të prodhojë markën e tyre të makinave inteligjente në Kinë, si pjesë e një bashkëpunimi, njoftuan sot dy kompanitë.

Gjenerata e ardhshme e markës, që do të hyjë në treg në vitin 2022, do të prodhohet në një fabrikë të re, të ndërtuar në Kinë dhe do të jetë tërësisht elektrike.

Nuk është dhënë asnjë detaj financiar për ndërmarrjen e përbashkët 50-50%, ku Daimler po kontribuon së bashku me kompaninë kineze Geely, aksioneri më i madh i makinave./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.