KV – Pheniani: Denuklearizimi varet nga mosartikulimi i kërcënimeve bërthamore

PHENIAN, 20 dhjetor /ATSH-AFP/ – Koreja e Veriut paralajmëroi sot se angazhimi i saj pas parimit të denuklearizmit të gadishullit varej nga tërheqja e plotë e artikulimit të kërcënimeve bërthamore amerikane.

Gadishulli përjetoi një çtensionim të jashtëzakonshëm këtë vit që kulmoi me takimin Trump- Kim Jong Un në një samit historik në qershor në Singapor.

Trump dhe Kim diskutuan në atë kohë për denuklearizimin e plotë të Gadishullit Korean, formulë e paqartë që lë vend për të gjitha interpretimet.

Që atëherë, dy shtetet shkëmbejnë kritika mbi kuptimin e denuklerizimit dhe negociatat në vijim janë bllokuar./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.