SHBA – Deficiti tregtar në nivele rekord

UASHINGTON, 6 dhjetor /ATSH-AFP/ – Deficiti tregtar i SHBA-së shënoi sërish rritje në tetor duke arritur një nivel të pazakontë në 10 vjet, i ndikuar nga importet rekord dhe rënie e eksporteve.

Deficiti i mallrave dhe shërbimeve u përcaktua në 55,5 miliardë dollarë, një shifër shumë më e lartë se pritshmëritë e analistëve, me eksporte në rënie prej 0,1% në 211 miliardë dollarë dhe importe në rritje prej 0,2% në 266,5 miliardë dollarë, sipas të dhënave të publikuara sot nga Departamenti i Tregtisë./ /v.b/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.