AUSTRI – OPEC-u pritet të ulë prodhimin e naftës

VJENË, 5 dhjetor /ATSH-AFP/ – Përfaqësuesit e OPEC-ut të pranishëm në Vjenë janë të një mendimi për të ulur objektivat e tyre të prodhimit, pavarësisht kërkesës së Donald Trump për të ruajtur një nivel të qëndrueshëm të prodhimit të naftës.

Përballë rënies së çmimit të arit të zi, mbi 30% gjatë dy muajve të fundit, ministrat e pranishëm në kryeqytetin austriak në prag të një takimi të OPEC-ut shprehën vullnetin e tyre për të arritur një marrëveshje për kufizimin e prodhimit të naftës.

‘’Po do të kemi rënie’’, deklaroi Mohammed bin Hamad Al Rumhi, ministri i Naftës i Omanit, vend partner i OPEC-ut./ / v.b/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.