SHBA – Shtëpia e Bardhë : Trump nuk do të lejojë palën ruse të marrë në pyetje oficerët amerikanë

UASHINGTON, 19 korrik /ATSH-AFP/ – Presidenti amerikan, Donald Trump nuk do të lejojë që zyrtarët amerikanë të merren në pyetje nga drejtësia ruse, pohoi sot zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

‘’Ky është propozim që u bë në sinqeritet të plotë nga presidenti Putin, por presidenti Trump nuk është dakort’’, theksoi Sanders. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me Trump në Helsinki, Putin propozoi Uashingtonit mundësinë e marrjes në pyetje të 12 agjentëve të shërbimit sekret rus të akuzuar nga SHBA-ja, por me kushtin e një reciprociteti.

Mundësia që amerikanët do të merren në pyetje nga zyrtarë ruse ngjalli një valë polemikash në mesin e klasës politike në Uashington./

/v.b/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.