KINË – Kim përshëndet rolin e Pekinit për denuklearizimin

BEIJING, 19 qershor /ATSH-AFP/ – Kim Jong Un u prit sot nga presidenti kinez, Xi Jinping në Pekin, një javë pas takimit historik mes drejtuesit koreano-verior dhe presidentit amerikan, Donald Trump, njoftoi televizioni shtetëror kinez.

Presidenti kinez, Xi Jinping i kërkoi sot Koresë së Veriut dhe SHBA-së të konkretizojnë rezultatet e samitit të fundit në Singapor, gjatë një takimi në Pekin me drejtuesin koreano-verior, Kim Jong Un.

“Kim përshëndeti Kinën për promovimin e denuklearizimit në Gadishullin Korean si dhe për rolin e rëndësishëm në mbrojtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon”, njoftoi televizioni shtetëror kinez CCTV./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.