AXHENDA NDËRKOMBËTARE 29/5/2018

PARIS (Francë) – Presidenti francez, Emmanuel Macron pret një konferencë ndërkombëtare për Libinë, ndjekur nga një konferencë shtypi.

GJENEVË (Zvicër) – Siria merr presidencën e radhës së Konferencës së Kombeve të Bashkuara për çarmatimin.

ROMË (Itali) – Carlo Cottarelli, ish-funksionar i lartë i FMN-së, përpjekje për formimin e një qeverie në kaos të plotë politik.

BERLIN (Gjermani) – Global Solutions Summit 2018, me pjesëmarrjen e kancelares, Angela Merkel dhe ministrave të Punëve të Jashtme dhe të Financave, Heiko Maas dhe Olaf Scholz.

DUBLIN (Irlandë) – Takim i këshillit të ministrave irlandezë për të diskutuar për projektligjin për abortin, pas votimit masiv të irlandezëve në mbështetje të legalizimit të tij.

HAGË (Holandë) – Ish-presidenti gjeorgjian, Mikheïl Saakachvili zhvillon një konferencë shtypi në Hagë për dëbimin e tij nga Ukraina.

STRASBURG (Francë) – Seancë plenare e Parlamentit Europian.

SOLINGEN (Gjermani) – Kancelarja gjermane, kreu i diplomacisë turke dhe homologu gjerman marrin pjesë në ceremonitë me rastin e 25 vjetorit të zjarrit të qëllimshëm racist që shkaktoi vdekjen e pesë personave me origjinë turke dhe tronditi Gjermaninë.

BERLIN (Gjermani) – Kreu i diplomacisë gjermane, Heiko Maas pret homologun grek, Nikos Kotzias për bisedime, ndërkohë që Greqia do të lërë në gusht tutelën e kreditorëve të saj.

UASHINGTON (SHBA) – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo mban një fjalim gjatë publikimit të raportit vjetor për lirinë fetare.

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Këshilli i Sigurimit të OKB-së debat për situatën humanitare në Siri.

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Këshilli i Sigurimit të OKB-së debat për situatën humanitare në Ukrainë.

TOKIO (Japoni) – Vizitë në Japoni e presidentit vitnamez, Tran Dai Quang.

XHAKARTA (Indonezi) – Kryeministri indian, Narendra Modi në vizitë në Indonezi (29-31) dhe në SIngapor (31-2) pas një vizite të shkurtër nga Malajazia mbi temat për mbrojtjen dhe lidhjet mes kombeve juglindore aziatike./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.