Sistemi bankar rrit fitimet në tremujorin e parë të vitit

TIRANË, 18 maj /ATSH/- Sistemi bankar në vend ka rritur performancën pozitive të  treguesve financiar në tremujorin e parë të vitit.

Sipas Statistikave të Bankës së Shqipërisë, fitimi neto për këtë sektor arriti në 4.8 miliardë lekë ndërkohë që nga 14 banka të sistemit që kanë raportuar të dhëna, 9 prej tyre kishin një rezultat fitimprurës për tremujorin e parë.

Përfitueshmëria ngelet më e lartë te bankat më të mëdha të sistemit, por edhe tek ai grup bankash që në vazhdimësi vitet e fundit kanë ndjekur një trajektore të rritjes dhe forcimit të pozitave të tyre në treg.e.xh/ /a.g/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.