AXHENDA NDËRKOMBËTARE 09/5/2018

PHENIAN (Kore e Veriut) – Kreu i diplomacisë amerikane, Mike Pompeo mbërriti sot në Phenian.

TOKIO (Japoni) – Kryeministri japonez, Shinzo Abe zhvillon diskutime me kryeministrin kinez, Li Keqiang.

PEKIN (Kinë) – Konferencë shtypi e një delegacioni tregtar të Parlamentit Europian në vizitë në Kinë.​

KANË (Francë) – Festivali ndërkombëtar i filmit.

MOSKË (Rusi) – Rusia feston 73-vjetorin e fitores së ish-Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë së Hitlerit me një paradë ushtarake në Moskë dhe një paradë në kujtim të ish-luftëtarëve.

ATHINË (Greqi) – Vizitë zyrtare e princit Charles dhe bashkëshortes, Camilla me ftesë të presidentit, Prokopis Pavlopoulos.

ROMË (Itali) – Konferencë rajonale e FAO-s për Lindjen e Mesme, përqendruar tek uria dhe konfliktet.

MOSKË (Rusi) – Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu pritet në Moskë nga presidenti rus, Vladimir Putin.

BERLIN (Gjermani) – Deklarata të shkurtra për shtyp të kancelares gjermane, Angela Merkel dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi para takimit në Berlin.

KUALA LUMPUR (Malajzi) – Zgjedhje legjislative të parakohshme.

YANGON (Birmani) – Seancë tjetër dëgjimore për gazetarin e Reuters, i akuzuar për nxjerrje të sekretit shtetëror./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.