BARCELONË – Facebook hap qendër kundër fake news

MADRID, 7 maj /ATSH-ANSA/ – Kompania Facebook do të hapë në Barcelone, në muajt e ardhshëm, një qendër për luftën ndaj lajmeve të rreme, njoftoi sot media spanjolle.

”Qendra me 500 punonjës do të istalohet në kullën ‘Agbar”, sipas medias.

Zyrat kundër lajmeve të rreme do të jenë të administruara nga ”Competence Call-Center”.

Në muajin prill, Komisioni Europian dha dy muaj kohë për aministratorët që të paraqesin planin kundër lajmeve të rreme./ /os/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.