STOKHOLM – Anulohet dhënia e çmimit Nobel për Letërsinë

STOKHOLM, 4 maj /ATSH-AFP/ – Akademia suedeze njoftoi sot shtyrjen e dhënie së çmimit Nobel për Letërsinë për vitin 2018, pas zbulimit të një skandali për ngacmime seksuale.

“Çmimi Nobel 2018 për Letërsinë do të jepet dhe njoftohet në të njëjtën kohë me fituesin e vitit 2019”, njoftoi institucioni në një komunikatë.

Eshtë hera e parë që nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore që ky çmim nuk jepet në kohën e duhur./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.