Ballina Etiketimet LETERSI

Etiketim: LETERSI

STOKHOLM – Çmimi Nobel në Letërsi për poeten amerikane, Louise Gluck

STOKHOLM, 8 tetor /ATSH-AFP-DPA/ - Çmimi Nobel në Letërsi iu dha sot poetes amerikane, Louise Gluck. Poetja amerikane Louise Gluck, 77 vjeçe, fitoi çmimin e...

KOMENT – Nobeli i Letërsisë, polemika, ndalesa apo vazhdimësi?

STOKHOLM, 6 tetor /ATSH-AFP/ - Pas një sërë skandalesh që kanë njollosur çmimin më të lakmuar të letrave, Nobeli i Letërsisë do të jepet...

Ismail Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë

TIRANË, 5 tetor /ATSH/ Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare do të nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti. Lajmi është dhënë...

Rama përkujton Dhimitër S. Shuteriqin: I përkiste rrethit të disa mendjeve...

TIRANË, 22 korrik/ATSH/ Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar sot shkrimtarin Dhimitër S. Shuteriqi. “Dhimitër S. Shuteriqi u nda nga jeta në 22 korrik të shtatëmbëdhjetë...

FRANCË – Vdes shkrimtari sllovak, Pavel Vilikovsky

PARIS, 11 shkurt /ATSH-AFP/ - Shkrimtari sllovak, Pavel Vilikovsky, konsideruar si një prej zërave më të rëndësishëm të letërsisë sllovake, vdiq sot në moshën...

TURQI – Erdogan: Nuk do ta pranoja çmimin Nobel

STAMBOLL, 10 dhjetor /ATSH-AA/ - Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha se nuk do ta pranonte çmimin Nobel për Paqe në rast se një...

STOKHOLM – Tokarczuk (2018) dhe Handke (2019) nobelistët e Letërsisë

SUEDI, 10 tetor /ATSH-AFP/ - Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2018 iu dha polakes Olga Tokarczuk, shtyrë me një vit prej skandalit të...

STOKHOLM – Tokarczuk 2018 dhe Handke 2019 fitues të çmimit Nobel...

STOKHOLM, 10 tetor /ATSH-ANSA/ - Çmimin Nobel për Letërsinë për vitin 2018 e mori shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, ndërkohë që për vitin 2019 e...

FISHË TEKNIKE – Vetëm 14 gra nga 114 fitues të Nobelit...

SUEDI, 10 tetor /ATSH-AFP/ - Ato përfaqësojnë gjysmën e njerëzimit, por vetëm 14 prej tyre janë mes 114 fituesve të çmimit Nobel në Letërsi. Kjo...

PARIS – Shkrimtari Mario Vargas Llosa nderohet me çmimin letrar prestigjioz

PARIS, 2 tetor /ATSH-AFP/ Shkrimtari peruan, Mario Vargas Llosa, u nderua sot me çmimin prestigjioz në letërsi “Château La Tour Carnet”, krijuar në vitin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA