AXHENDA NDËRKOMBËTARE 09/4/2018

Pekin – Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen pritet në Pekin nga presidenti i Parlamentit, Li Zhanshu.

BOAO (Kinë) – Zhvillohet, forumi ekonomik i Boaos për Azinë, që ndryshe quhet “Davosi kinez”.

PEKIN – Vizitë në Kinë e presidentit filipinas, Rodrigo Duterte.

PARIS – Vizitë në Francë e princit trashëgimtar të Arabisë Saudite, Mohammed ben Salmane.

PARIS – Presidenti francez, Emmanuel Macron pret homologët e tij nga Lituania, Dalia Grybauskaite, Letonia, Raimonds Vejonis dhe Estonia, Kersti Kaljulaid.

UASHINGTON – John Bolton merr zyrtarisht funksionet si Këshilltar për Sigurinë Kombëtare pranë Donald Trump.

VJENË – Zhvillohet kongresi i Bashkimit Europian të Gjeoshkencave, një prej mbledhjeve më të mëdha botërore të specialistëve të tërmeteve, ndryshimit klimatik, vullkaneve dhe astrofizikës.

GAZA – Tensione në kufirin mes Izraelit dhe Gazas./G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.