Ballina Etiketimet Sonda

Etiketim: sonda

“Perseverance” regjistron pamjen e kraterit Jezero në Mars

FLORIDA, 26 shkurt /ATSH-AA/ - Anija kozmike "Perseverance" e Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) regjistroi pamjen panoramike të kraterit Jezero në sipërfaqen...

Sonda kineze me destinacion Marsin ”parkon” në orbitë

PEKIN, 24 shkurt /ATSH-DPA/ - Pas disa manovrash, sonda kineze e nisur drejt Marsit ''Tianwen-1'' arriti pozicionin e saj të fundit të parkimit në...

HAPËSIRË – Lëshohet sonda e parë arabe drejt Marsit

DUBAI, 20 korrik /ATSH-ANSA/ - Emiratet e Bashkuara Arabe festuan sot lëshimin e anijes së tyre ''Al-Amal'' (''Shpresa'') në planetin Mars, misioni i parë...

HAPËSIRË – ”Solar Orbiter” merr fotografi nga Dielli vetëm 77 milionë...

DARMSTADT, 19 korrik /ATSH-DPA/ - Sonda hapësinore ''Solar Orbiter'', e lëshuar në SHBA në shkurt, ndezi në bord 10 instrumentet e saj shkencore dhe...

HAPËSIRË – Sonda kineze zbulon një substancë misterioze në Hënë

PEKIN, 3 shtator /ATSH-ANSA/ - Një substancë xhelatinoze misterioze, e ndritshme dhe me ngjyrë të pazakontë, u identifikua në anën e fshehur të Hënës,...

HAPËSIRË – Tërmet në Mars?

PARIS, 24 prill /ATSH-ANSA/- NASA mendohet se ka regjistruar audion e një lëkundjeje në planetin Mars për herë të parë, theksoi agjencia për hapësirën. Sinjali...

HAPËSIRË – NASA zgjedh një krater në Mars për uljen e...

NJU JORK, 20 nëntor /ATSH-DPA/ - Agjencia Hapësinore e SHBA-së, NASA, ka gjetur një vend të përshtatshëm uljeje për misionin Mars 2020 që do...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA