Ballina Etiketimet Shkrimtar

Etiketim: shkrimtar

RUSI – Vdes shkrimtari dhe humoristi legjendar Mikhail Zhvanetsky

MOSKË, 6 nëntor /ATSH-AFP/ - Shkrimtari dhe humoristi Mikhail Zhvanetsky, i konsideruar mjeshtër i narrativës satirike sovjetike, vdiq sot në moshën 86-vjeçare. "Nuk ka problem...

FOKUS – Schneider: Të gjithë e nënvlerësuam Murin që kishim në...

BERLIN, 3 tetor /ATSH-ANSA/ - Ndërgjegjja kulturore e një vendi nuk mund të ndryshojë shpejt. Unë isha ndër të parët që e përshkruajta të...

Shkrimtari Mark Simoni lë spitalin i shëruar: COVID-i një inteligjent i...

TIRANË, 17 shtator/ATSH/ Shkrimtari Mark Simoni, ka fituar betejën me COVID-19 pas 40 ditësh i shtruar në spital. Në një mesazh drejtuar qytetarëve, Simoni bën...

SPANJË – Vdes shkrimtari i njohur, Carlos Ruiz Zafon

MADRID, 19 qershor /ATSH-AFP/ - Shkrimtari spanjoll, Carlos Ruiz Zafon, i njohur botërisht për romanin e tij "Hija e erës" vdiq në moshën 55-vjeçare...

FRANCË – Vdes shkrimtari sllovak, Pavel Vilikovsky

PARIS, 11 shkurt /ATSH-AFP/ - Shkrimtari sllovak, Pavel Vilikovsky, konsideruar si një prej zërave më të rëndësishëm të letërsisë sllovake, vdiq sot në moshën...

PARIS – Shkrimtari Mario Vargas Llosa nderohet me çmimin letrar prestigjioz

PARIS, 2 tetor /ATSH-AFP/ Shkrimtari peruan, Mario Vargas Llosa, u nderua sot me çmimin prestigjioz në letërsi “Château La Tour Carnet”, krijuar në vitin...

Romani i shkrimtarit shqiptar, frymëzim për kompozitoren e famshme britanike

TIRANË, 27 gusht /ATSH/ - Romani “Ditar i Shkurtër Kufijsh" i shkrimtarit shqiptar Gazmend Kapllani është bërë frymëzim për kompozitoren e famshme britanike, Cheryl...

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi feston sot 91-vjetorin e lindjes

TIRANË, 13 korrik/ATSH/- Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes. Artisti i mirënjohur nga Durrësi vazhdon të jetë produktiv duke...

LETËRSI – Michel Houellebecq shpallet fitues i Çmimit të Shtetit Austriak

VJENË, 8 maj /ATSH-AFP/ - Shkrimtari francez, Michel Houellebecq është pëzgjedhur fituesi i Çmimit Shtetëror Austriak për Letërsinë Evropiane që shoqërohet me një shpërblim...

IZRAEL – Vdes shkrimtari i famshëm Amos Oz

JERUZALEM, 28 dhjetor /ATSH-AFP/ - Shkrimtari i famshëm izraelit, Amos Oz, një mbrojtës i fuqishëm i paqes në romanin autobiografik “A Tale of Love...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA