Ballina Etiketimet Rruga e qumeshtit

Etiketim: rruga e qumeshtit

Zbulohen molekula organike në periferi të Rrugës së Qumështit

ROMË, 13 qershor /ATSH-ANSA/ - Pas zbulimit në zemër të Rrugës së Qumështit të një prej blloqeve ndërtuese të jetës, etanolaminës, të tjera molekula...

Yll gjigant në zemër të Rrugës së Qumështit

LONDËR, 12 qershor /ATSH-ANSA/ - Një objekt i ndritshëm shkëlqen afër zemrës së Rrugës së Qumështit, më shumë se 25 000 vjet dritë nga...

HAPËSIRË – Identifikohet një galaktikë “foshnje” si Rruga e Qumështit  

PARIS, 12 gusht /ATSH-AFP/ - Astronomët njoftuan sot se kanë gjurmuar një galaktikë "foshnje" jashtëzakonisht të largët, 12 miliardë vite-dritë larg, e cila çuditërisht...

ASTRONOMI – Betelgjëza po fillon të venitet

PARIS, 14 janar /ATSH-AFP/- Ylli gjigant Betelgjëza, një nga më të ndritshmit në Rrugën e Qumështit, prej disa javësh ka filluar të venitet, një...

KINË – Vrima e zezë e zbuluar në Rrugën e Qumështit...

PEKIN, 27 nëntor /ATSH-AFP/-Astronomët kanë zbuluar një vrimë gjigante të zezë në Rrugën tonë të Qumështit, që vë në pikëpyetje teoritë ekzistuese të evolucionit...

HAPËSIRË – “Rruga e Qumështit” ka jetuar dy herë

TIRANË, 25 gusht/ATSH - ANSA/ - "Rruga e Qumështit" ka jetuar dy herë dhe për të "kujtuar" këtë jetë të dyfishtë janë yjet e...

HAPËSIRË – Hartë 3D e “Rrugës së Qumështit”

PARIS, 29 prill /ATSH-AFP/ - Sateliti europian ''Gaia'' ka mundësuar hedhjen në hartë, në formatin 3D, të rreth 1,7 miliardë yjeve nga galaksia jonë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA