Ballina Etiketimet Muze

Etiketim: muze

“Shën Mëri Hodigitria”, ikona e pikturuar në fund të shekullit XVIII...

TIRANË, 4 mars/ATSH/ Ikona "Shën Mëri Hodigitria" është një ikonë e pikturuar nga Tërpo Zografi, djali i ikonografit me emër nga Korça Konstandin Zografit...

“Shën Maria Përkëdhelësja me shenjtorë”/ Ikona e 1872, e pikturuar në...

TIRANË, 3 mars/ATSH/  Ikona "Shën Maria Përkëdhelësja me shenjtorë", e punuar mbi një panel të vetëm druri halor me permasa 42,5 x 32 x...

KOPENHAGË – Zbulohet sekreti i shkrimit në “The Scream” të Munch

KOPENHAGË, 22 shkurt /ATSH-DPA/ - Muzeu kombëtar i Norvegjisë zbuloi sekretin që qëndron pas një mbishkrimi në pikturën origjinale të Edward Munch "The Scream",...

“Shën Mëri Eleusa”, ikona e pikturuar nga Nikolla Onufri në 1578

TIRANË, 11 shkurt/ATSH/ Ikona "Shën Mëri Eleusa" është një prej ikonave të ekspozuara në MKAM, të Nikolla Onufrit, në pavionin që mban emrin e...

“Shën Mëria në fron me Krishtin, Zonja e Engjëjve”, ikona e...

TIRANË, 10 shkurt/ATSH/ Ikona "Shën Mëria në fron me Krishtin, Zonja e Engjëjve" është pikturuar rreth viteve 1650 dhe vjen nga zona e Kolonjës. Muzeu...

Muzeu i ri Etnografik në Gjirokastër do ketë përmasa kombëtare, i...

TIRANË, 6 shkurt/ATSH/  "Muzeu i ri Etnografik është pjesë e projektit prej katër muzesh që do t'i shtohen ofertës turistike të Gjirokastrës, së bashku...

Muzetë franceze kërkojnë me ngulm rihapjen

PARIS, 5 shkurt /ATSH-AFP/ - Kritikat e muzeve në Francë po rriten kundër një mbylljeje që ata vlerësojnë se nuk e meritojnë. Peticione dhe...

Ikona e “Ungjëllizimit”, vepra e ikonografit Athanas Zografi e realizuar në...

TIRANË, 5 shkurt/ATSH/ Ikona e “Ungjëllizimit” me origjinë nga kisha me të njëjtin emër në Tiranë, i atribuohet ikonografit Athanas Zografit me origjinë nga...

COVID-19 – Vatikani njofton rihapjen e muzeve

VATIKAN, 30 janar /ATSH-AFP/ - Muzetë e Vatikanit, që përfshijnë edhe Kapelën e njohur Sixtine, njoftuan rihapjen e tyre nga e hëna, pasi u...

Muzeumet e Gjirokastrës mirëpresin vizitorët edhe në dimër

TIRANË, 24 janar/ATSH/ Muzeumet në qytetin e Gjirokastrës edhe gjatë stinës së dimrit, po mirëpresin vizitorë vendas dhe të huaj. Tashmë Muzeu i Armëve, Etnografik...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA