Ballina Etiketimet Monument

Etiketim: monument

VARSHAVË – Polonia përshëndet propozimin gjerman për përkujtimin e viktimave polake...

VARSHAVË, 16 qershor /ATSH-DPA/ - Polonia përshëndeti propozimin e ri gjerman për të ngritur një monument në kujtim të viktimave polake të Luftës së...

Berat/ Kisha e Shën Nikollës në Paftal pritet të shpallet monument...

TIRANË, 6 qershor/ATSH/ Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare berat ka propozuar shpalljen e kishës së Shën Nikollës në fshatin Paftal, monument kulture i kategorisë...

Përkujtohet 29-vjetori i rënies së monumentit të Enver Hoxhës

TIRANË, 20 shkurt/ATSH/ Më 29 shkurt 1991 dhjetëra, mijëra studentë e qytetarë u ngritën për të shembur simbolin e komunizmit, monumentin e diktatorit Enver...

Korçë, ndërhyrje në objektin e rrallë në zonën e malësisë së...

TIRANË, 30 shtator/ATSH/- Ekipi i Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare sapo ka përfunduar një prej ndërhyrjeve më të vështira për të shpëtuar nga degradimi,...

GJERMANI – Monument për viktimat polake të nazizmit

VARSHAVË, 2 gusht /ATSH-ANSA/ - Një monument për viktimat polake të nazizmit do të ndërtohet në Berlin. Angazhimi u mor dje nga ministri i Jashtëm...

Shenjë miqësie mes dy popujve/ Monumenti i “Skënderbeut” nga Tirana në...

Veliaj: Busti, shenjë e miqësisë mes dy popujve TIRANË, 20 shkurt/ATSH/- Në muajt e ardhshëm statuja e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu do të...

FOTO/ Gjirokastër, ndërhyrje restauruese në banesën “Kabilatët”

TIRANË, 27 dhjetor/ATSH/ - Pasuritë kulturore në të gjithë Shqipërinë po vëzhgohen dhe mirëmbahen në mënyrë sistematike nga specialistët e Drejtorive Rajonale të Trashëgimisë...

Ruajtja e historisë, bashkia e Tiranës riparon “Monumentin e Pavarësisë”

TIRANË, 12 dhjetor/ATSH/- Një ndër prioritetet e bashkisë së Tiranës është ruajtja dhe përkujdesi për monumentet e kulturës, që tregojnë vlerat materiale, shpirtërore dhe...

MOSKË – Monument për Solzhenjicinin për 100-vjetorin e lindjes

MOSKË, 11 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Një monument për shkrimtarin e njohur rus,  Aleksander Solzhenjicin u përurua në Moskë, me rastin e 100-vjetorit të lindjes. Shkrimtari...

Ura e Bratit, një monument me vlera të veçanta arkitekturore

TIRANË, 10 nëntor/ATSH/- Ura e Bratit, një objekt monument kulture dhe në mbrojtje nga shteti funksionon edhe sot e kësaj dite në komunën Brataj,...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA