Ballina Etiketimet Meksike

Etiketim: meksike

COVID-19 – Meksika dhe SHBA zgjasin kufizimet e udhëtimeve edhe për...

MEKSIKO, 20 prill /ATSH-AFP/- Qeveritë amerikane dhe meksikane ranë dakord të zgjasin ndalimin e udhëtimeve tokësore jo thelbësore midis dy vendeve të tyre edhe...

MEKSIKË – Ulet numri i aplikimeve për azil si pasojë e...

MEKSIKO, 18 prill /ATSH-DPA/ - Pandemia e koronavirusit ka çuar në një rënie të kërkesave për azil në Meksikë, sipas agjencisë kombëtare të vendit për kujdesin...

EKONOMI – Meksika marrëveshje me SHBA për uljen e prodhimit të...

MEKSIKO, 10 prill /ATSH-AFP/- Presidenti meksikan, Andrés Manuel Lopez Obrador tha sot se kishte arritur një marrëveshje me presidentin amerikan, Donald Trump, për të...

UASHINGTON – Pompeo: Kufizohen udhëtimet SHBA-Meksikë

UASHINGTON, 20 mars /ATSH-DPA/ - Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo deklaroi kufizimin e udhëtimeve jo të rëndësishme në kufirin amerikan me Meksikën, një prej...

MEKSIKË – Microsoft investon 1,1 miliardë dollarë në dixhitalizimin e ekonomisë

MEKSIKO, 20 shkurt /ATSH-DPA/ - Gjigandi i teknologjisë Microsoft, njoftoi sot se do të investojë 1,1 miliardë dollarë në Meksikë gjatë pesë viteve, për...

MEKSIKË – Ish-presidenti Nieto nën hetim për korrupsion

MEKSIKO SITI, 20 shkurt /ATSH-AFP/ - Ish-presidenti meksikan, Enrique Pena Nieto është nën hetim, në kuadër të një skandali korrupsioni që ka prekur kompaninë...

MEKSIKË – Lozoya arrestohet për korrupsion

MEKSIKO, 12 shkurt /ATSH-DPA/ – Emilio Lozoya, ish-shefi ekzekutiv i kompanisë shtetërore meksikane të naftës “Pemex”, u arrestua në Spanjë pas akuzave për korrupsion,...

MEKSIKË – Obrador: Të drejtat e migrantëve janë respektuar

MEKSIKO, 24 janar /ATSH-AFP/ - Të drejtat e njeriut të qindra migrantëve nga Amerika Qendrore, arrestuar dje nga forcat meksikane, janë respektuar, theksoi sot...

MEKSIKË – Qindra migrantë mbërrijnë në vend nga Guatemala

CIUDAD HIDALGO, 23 janar /ATSH-AFP/ - Qindra migrantë me origjinë nga Amerika Qendrore hynë sot në Meksikë nga kufiri i Guatemalas duke përfituar nga...

MEKSIKË – Numër rekord vrasjesh në vitin 2019

MEKSIKO, 21 janar /ATSH-DPA/ – Meksika regjistroi një numër rekord prej 35 588 vrasjesh në vitin 2019, treguan sot statistikat zyrtare. Kjo shifër është më...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA