Ballina Etiketimet Kurde

Etiketim: kurde

IRAK – Turqia dislokon forcat speciale kundër rebelëve kurdë

BAGDAD, 17 qershor /ATSH-AFP/- Turqia dislokoi sot forcat speciale në veri të Irakut, si pjesë e një operacioni të rrallë ajror dhe tokësor kundër...

UASHINGTON – Pentagoni: SHBA-ja nuk ka përfituar naftë nga Siria

UASHINGTON, 7 nëntor /ATSH-AFP/ - Pentagoni theksoi sot se SHBA-ja nuk ka grabitur naftën e Sirisë edhe pse janë dërguar përforcime ushtarake në lindje...

RUSI – Shoigu: Përfundon tërheqja e militantëve kurdë në Siri

MOSKË, 29 tetor /ATSH-DPA/ Tërheqja e forcave militante kurde nga verilindja e Sirisë përfundoi, deklaroi ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu për median shtetërore. Javën...

TURQI – Cavusoglu: Vazhdon sulmi kundër milicisë kurde nëse nuk tërhiqen...

STAMBOLL, 28 tetor /ATSH-DPA/ Turqia ka kërcënuar se do të vazhdojë më tej me sulmin kundër milicisë kurde në veri të Sirisë nëse grupi...

SHBA – Esper: Do të mbrojmë fushat e naftës në Siri

UASHINGTON, 25 tetor /ATSH-AFP/ - SHBA-ja do të fuqizojë forcat e saj që aktualisht mbrojnë fushat e naftës dhe objektet në Sirinë lindore nga...

SIRI – Kurdët mbështesin planin gjerman për një zonë nën kontrollin...

QAMICHLI, 24 tetor /ATSH-AFP/ - Kurdët në Siri mbështesin planin gjerman që parashikon krijimin e një zone sigurie nën kontrollin ndërkombëtar në veri të...

TURQI – Erdogan: Nëse kurdët nuk tërhiqen, do të marrim masat...

STAMBOLL, 23 tetor /ATSH-AFP/ Turqia do të marrë masat e nevojshme nëse nuk respektohen dy marrëveshjet e bëra me Uashingtonin e Moskën, që parashikojnë...

ANKARA – Turqia konfirmon tërheqjen e luftëtarëve kurdë nga një qytet...

STAMBOLL, 20 tetor /ATSH-AFP/ - Turqia njoftoi sot se luftëtarët kurdë po tërhiqeshin nga qyteti sirian, në kufi me Ras al-Ain, në kuadër të...

ANKARA – Turqia akuzon forcat kurde për shkelje të armëpushimit

STAMBOLL, 19 tetor /ATSH-AFP/ - Turqia akuzoi sot forcat kurde për shkelje të armëpushimit të shpallur të enjten në veri të Sirisë, që nënkuptonte...

BRUKSEL – SHBA optimiste për respektimin e angazhimeve turke dhe kurde...

BRUKSEL, 18 tetor /ATSH-AFP/ - Uashingtoni shpreson që Turqia nga njëra anë dhe kurdët e Njësive për Mbrotjen e Popullit (YPG) nga ana tjetër...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA