Ballina Etiketimet Klime

Etiketim: klime

Ndryshimi i klimës dhe ndotja ndikojnë në formimin e uraganeve

MAJEMI, 16 maj /ATSH-DPA/ - Në 40 vitet e fundit, Bregu Lindor i SHBA-së është goditur nga dhjetëra uragane. Hulumtimi i ri nga Administrata Kombëtare...

BERLIN – Merkel: Kriza e klimës në axhendë gjatë presidencës gjermane...

BERLIN, 25 prill /ATSH-DPA/ - Kancelarja Angela Merkel u përpoq sot të qetësonte frikën se kriza e klimës mund të shtyhej në axhendën e...

ZVICËR – OKB: Pandemia nuk duhet të eklipsojë ngrohjen globale

GJENEVË, 22 prill /ATSH-AFP/- Bota duhet të luftojë ngrohjen globale me të njëjtën vendosmëri si edhe pandeminë e COVID-19, vlerësoi sot OKB-ja, duke paralajmëruar se...

DANIMARKË – Margrethe II: Asnjë panik klimatik

KOPENHAGË, 11 prill /ATSH-DPA/ - Mbretëresha e Danimarkës, Margrethe II tha se e konsideronte të papërshtatshëm një panik përballë krizës klimatike. Monarkja, i cila javën...

MJEDIS/KLIME – COVID-19 ”pastroi” ndotjen për shumë kryeqytete

BRUKSEL, 28 mars /ATSH-ANSA/- Ndotja e ajrit ka arritur një shifër të kënaqshme për shumë kryeqytete europiane, përfshirë Romën, Parisin dhe Madridin, për shkak...

SHBA – Jeff Bezos premton 10 miliardë dollarë kundër ndryshimeve klimatike

STAMBOLL, 18 shkurt /ATSH-AA/ – Drejtori i përgjithshëm i gjigantit të tregtisë elektronike “Amazon”, Jeff Bezos, premtoi 10 miliardë dollarë për luftën kundër ndryshimeve...

GJERMANI – Berlini kundër kërkesave më të rrepta mjedisore të BE-së...

BERLIN, 10 shkurt /ATSH-DPA/- Qeveria gjermane dhe ministrja e Mjedisit, Svenja Schulze, nuk janë në favor të kërkesave më të rrepta mjedisore për makinat...

FRANCË – Nxehtësi rekord për pesë vitet e ardhshme

PARIS, 30 janar /ATSH-AFP/ - Pesë vitet e ardhshme mund të jenë më të nxehtat, të regjistruara ndonjëherë në botë, sipas shërbimeve meteorologjike britanike,...

SHBA – Ora e apokalipsit avancon me 20 sekonda

UASHINGTON, 23 janar /ATSH-AFP/ - Ora e apokalipsit, e imagjinuar në vitin 1947 për të simbolizuar afrimin e një kataklizmi planetar, u paraqit në...

ZVICËR – OKB jep të drejtën për azil si pasojë e...

Gjenevë, 21 janar /ATSH-DPA/ - Personat, të cilët janë të detyruar të largohen nga vendet e tyre si pasojë e rrezikut të jetës nga...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA