Ballina Etiketimet Klime

Etiketim: klime

FRANCË – AIE: Sektori i naftës mund të bëjë më shumë...

PARIS, 20 janar /ATSH-AFP/ - Sektori i naftës dhe gazit mund të bëjë shumë më tepër për t'iu përgjigjur krizës klimatike duke u diversifikuar...

DAVOS – WEF: Ndryshimi i klimës kërcënon gjysmën e PBB-së së...

DAVOS, 20 janar /ATSH-ANSA/ - Ndryshimi i klimës kërcënon aktivitetet ekonomike për më shumë se gjysmën e PBB-së së botës, sipas alarmit të ngritur...

KLIMË -NASA: Pesë vitet e fundit më të nxehtat që nga...

UASHINGTON, 16 janar /ATSH-ANSA/- Pesë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat që nga viti 1880, një rekord i regjistruar nga NASA, pra...

GJERMANI – Ofensivë e re ligjore kundër politikës klimatike të Merkelit

BERLIN, 15 janar /ATSH-AFP/- Angela Merkel dhe qeveria e saj janë në shënjestër të kërkesave të reja kushtetuese nga OJQ-të dhe aktivistët e mjedisit...

KLIMË – Macron, përballje me 150 qytetarë për çështjet e klimës

PARIS, 10 janar /ATSH-ANSA/- Përballja e parë kokë më kokë e presidentit francez Emmanuel Macron dhe 150 qytetarëve francezë në Kongresin e Klimës Qytetare...

RETROSPEKTIVË – 10 rekordet e vitit 2019

PARIS, 1 janar /ATSH-AFP/- Muaji më i nxehtë, maratona më e shpejtë, gjoba më e rëndë, një retrospektivë e vitit 2019 përmes 10 rekordeve...

AUSTRALI – Kryeministri hedh poshtë kërkesat për reduktimin e industrisë së...

SIDNEJ, 23 dhjetor /ATSH-AFP/ - Kryeministri australian, Scott Morrison u shpreh sot kundër kërkesave të papërgjegjshme, shkatërruese për punësimin, për sa i përket kufizimit...

AUSTRALI – Studentët protestojnë për veprime urgjente në favor të klimës

SIDNEJ, 19 dhjetor /ATSH-DPA/ - Studentë australianë u mblodhën sot jashtë rezidencës së kryeministrit Scott Morrison, duke kërkuar veprime urgjente klimatike pasi vendi po...

SHBA – Guterres: COP25 një mundësi e humbur për t’iu përgjigjur...

NJU JORK, 15 dhjetor /ATSH-AFP/ - Komuniteti ndërkombëtar i mbledhur në Madrid për COP25 ka humbur një mundësi të rëndësishme për të qenë në...

MADRID – COP25 miraton një marrëveshje minimale jo në lartësinë e...

MADRID, 15 dhjetor /ATSH-AFP/ - Konferenca e OKB-së për klimën, që përfundoi sot nuk ishte në lartësinë e urgjencës klimatike, duke miratuar një marrëveshje...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA