Ballina Etiketimet Depresion

Etiketim: depresion

Inteligjenca artificiale e dallon depresionin edhe te zëri

MERILEND, 10 qershor /ATSH-ANSA/ - Prezantohet softueri i bazuar në inteligjencën artificiale i cili "dëgjon" depresionin në zërat e njerëzve duke i lejuar ata...

COVID-19 i lidhur me depresionin dhe demencën

LONDËR, 11 prill /ATSH/ - Personat e diagnostikuar me COVID-19 kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë depresion, demencë, psikozë dhe goditje në tru,...

Një në tre të mbijetuar nga COVID-19 përballet me depresion

LONDËR, 8 prill /ATSH-AA/ - Një në tre pacientë të mbijetuar nga infeksione të rënda me COVID-19 kanë zhvilluar çrregullime të ndryshme të shëndetit...

COVID-19 – 71% e punonjësve amerikanë të rrezikuar nga depresioni, ankthi...

UASHINGTON, 18 mars /ATSH-AA/ - Rreth 71 % e punonjësve amerikanë kanë nevojë për mbështetje të shëndetit mendor, sipas një studimi të kryer nga...

Michelle Obama: Flisni hapur për shëndetin mendor

NJU JORK, 12 mars /ATSH-ANSA/ - Ish-zonja e parë amerikane, Michelle Obama rrëfen se ka vuajtur nga depresioni gjatë pandemisë dhe nxiti amerikanët të...

Mbajtja e maskës pakëson ankthin dhe depresionin

EDIMBURG, 28 dhjetor /ATSH-ANSA/ - Vënia e maskës në mënyrën korrekte jo vetëm që ndihmon në parandalimin e infektimit me Sars-Cov-2, por shoqërohet gjithashtu...

FRANCË – Dyfishohen rastet e personave në depresion

PARIS, 18 nëntor /ATSH-ANSA/- Numri i personave në depresion është dyfishuar midis fundit të shtatorit dhe fillimit të nëntorit, deklaroi instituti ‘’Santé Publique France’’,...

Karantina shton rrezikshëm depresionin te të moshuarit

ROMË, 16 nëntor /ATSH-ANSA/ - Karantina zvogëlon aftësinë për t'u përfshirë në aktivitete fizike, sociale dhe njohëse, ndryshon dietën dhe rrit sasinë e kohës...

Një në pesë pacientë me COVID-19 preket nga sëmundje psiqike

LONDËR, 12 nëntor /ATSH/ - Frika, depresioni dhe pagjumësia janë pasojat më të shpeshta afatgjata të sëmundjes COVID-19, sipas një studim të ri, i...

Edhe vetmia një shkak për depresion te mbi 50-vjeçarët

LONDËR, 11 nëntor /ATSH-AA/ - Vetmia shkakton pothuajse një në pesë raste të depresionit për mbi 50-vjeçarët, sipas një studimi të botuar në revistën...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA