Ballina Etiketimet Arkeologjik

Etiketim: arkeologjik

Ruajtja e trashëgimisë kulturore, muzeu Arkeologjik Durrës mirëmbajtje koleksioneve muzeale

TIRANË, 7 dhjetor/ATSH/ Në muzeun Arkeologjik në Durrës nuk ka ndalur për asnjë moment puna për ruajtjen e trashëgimisë kulturore. Në muzeun më të madh...

“E ardhmja është në origjinë”, biseda dhe koncert në Muzeun Arkeologjik...

TIRANË, 1 tetor/ATSH/ Dy arkeologë dhe dy instrumentistë ishin protagonistët e aktivitetit me titull “E ardhmja është në origjinë”, që u organizua në mjediset e...

Zbulime arkeologjike në Turan të Tepelenës/ Margariti: Nëntoka vazhdon të na...

TIRANË, 25 gusht/ATSH/ Gjatë punimeve me karakter bujqësor në fshatin Turan të Tepelenës janë zbuluar disa gjetje arkeologjike rastësore. Lajmi u bë i ditur nga...

ITALI – Rrënojat arkeologjike tashmë vetëm…  virtualisht!

ROMË, 16 mars /ATSH-AFP/- Të mbyllura për publikun për shkak të koronavirusit, vendet më të famshme arkeologjike italiane, veçanërisht Pompei dhe Herkulaneum, kanë vendosur...

Objektet e zbuluara në ujërat detare pranë Durrësit, së bashku në...

TIRANË, 18 nëntor/ATSH/- Objektet e zbuluara në ujërat detare pranë Durrësit së shpejti do të vendosen së bashku në Muzeun Arkeologjik, i cili kohët...

Durrës/ Studentët leksion në Muzeun Arkeologjik mbi trashëgiminë kulturore

TIRANË, 14 nëntor /ATSH/ -Në Muzeun Arkeologjik të Durrësit, studentët e profileve Turizëm Arkeologjik dhe Turizëm Kulturor të Universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës në bashkëpunim...

Kosovë- 18 mijë vizitorë në Parkun Arkeologjik “Ulpiana”

PRISHTINË, 2 gusht/ATSH/- Parku arkeologjik "Ulpiana", në Kosovë, gjatë vitit 2018 është vizituar nga 18 mijë vizitorë. Këtë e bëri të ditur ministri i Kulturës,...

Për herë të parë kërkime arkeologjike në Nivicë dhe Kurvelesh

TIRANË, 31 Mars/ATSH/.- Në Nivicë, Tepelenë dhe në krahinën e Kurveleshit, për herë të parë fillojnë kërkimet arkeologjike profesioniste, të cilat do të hedhin...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA