Ballina Etiketimet Afganistan

Etiketim: afganistan

BRUKSEL – Stoltenberg: NATO do të largohet nga Afganistani 

BRUKSEL, 8 tetor /ATSH-AFP/ - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ripohoi sot vendimin e Aleancës për të tërhequr forcat e saj nga...

SHBA – Trump kërkon tërheqjen e trupave nga Afganistani

UASHINGTON, 8 tetor /ATSH-AA/ - Sipas presidenti amerikan, Donald Trump, SHBA-ja duhet të kthejë trupat e saj nga Afganistani para përfundimit të vitit 2020. "Ne...

BRUKSEL – NATO & BE: Përshëndesim bisedimet ndërafgane për paqen

BRUKSEL, 12 shtator /ATSH-DPA/ - Aleanca ushtarake e NATO-s dhe Bashkimi Europian kanë mirëpritur fillimin e bisedimeve të paqes në Katar midis qeverisë afgane...

AFGANISTAN – Ghani: Do të lirojmë të burgosurit e mbetur talebanë

KABUL, 28 korrik /ATSH-DPA/ - Presidenti afgan, Ashraf Ghani, premtoi sot që së shpejti do të përfundojë lirimi i të gjithë 5 000 të...

KABUL- “Save the Children”: Mbi 8 milionë fëmijë afganë kanë nevojë...

KABUL, 12 qershor /ATSH-DPA/ - Rreth 8,12 milionë fëmijë në Afganistan kanë nevojë për ndihmë humanitare për të mbijetuar në vitin në vazhdim, për...

Vdes fotografi i njohur francez, Roland Michaud

PARIS, 27 maj /ATSH-AFP/ - Roland Michaud, fotografi i njohur francez, i cili ka lënë fotografi të mrekullueshme të Afganistanit para luftës, vdiq sot...

AFGANISTAN – Ghani përshpejton lirimin e talebanëve në kuadër të planit...

KABUL, 24 maj /ATSH-ANSA/ - Presidenti afgan, Ashraf Ghani u zotua të përshpejtojë lirimin e të burgosurve talebanë këtë mëngjes, pasi pranoi një ofertë...

AFGANISTAN – NATO përshëndet marrëveshjen për dhënien fund të krizës politike

KABUL, 17 maj /ATSH-DPA/ - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti marrëveshjen midis presidentit afganistan, Ashraf Ghani dhe rivalit të tij, Abdullah...

BB 400 milionë dollarë Afganistanit për luftën kundër COVID-19

UASHINGTON, 8 maj /ATSH-DPA/ – Banka Botërore i akordoi Afganistanit 400 milionë dollarë për të ndihmuar ekonominë dhe zbutur rreziqet nga kriza e COVID-19,...

AFGANISTAN – Ministri i Shëndetësisë rezulton pozitiv ndaj COVID-19

KABUL, 7 maj /ATSH-DPA/ - Ministri afgan i Shëndetësisë, Ferozuddin Feroz rezultoi pozitiv ndaj koronavirusit, konfirmoi zëdhënësi i tij. “Ministri kishte simptoma për disa ditë me radhë...

TË RASTËSISHME

LAJME TË TJERA