Musk shet 1,01 miliardë dollarë aksione

KALIFORNI, 4 dhjetor /ATSH-DPA/- Njeriu më i pasur në planet, Elon Musk, ende nuk ka mbaruar me zbavitjen e tij të shitjeve pasi CEO i Tesla shiti 934,000 aksione shtesë me vlerë 1,01 miliardë dollarë.

Kjo ka sjellë shumën totale të aksioneve të shitura nga manjati EV gjatë muajit të kaluar në rreth 10.9 miliardë dollarë.

Në nëntor, Musk postoi një Tweet duke ftuar ndjekësit e tij të votojnë nëse ai duhet të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla. Musk që atëherë ka shitur më shumë se 10.1 milionë aksione të kompanisë.

Megjithatë, ai gjithashtu ribleu 10.7 milionë aksione në të njëjtën periudhë kohore. Gjatë 30 ditëve të fundit, aksionet kanë rënë me 18%, gjë që e çoi gjithashtu vlerën neto të Musk në 284 miliardë dollarë.

Musk është në mesin e një grupi të madh të miliarderëve të korporatave që kanë shitur miliona aksione për miliarda në muajt e fundit.

Kohët e fundit, Satya Nadella, CEO i gjigantit të softuerit Microsoft, shiti më shumë se 50% të aksioneve të saj në kompani javën e kaluar, sipas raporteve.

Ai fitoi rreth 285 milionë dollarë nga të ardhurat e shitjeve. Sipas një dokumenti të SEC, ai shiti 840,000 aksione në kompani.

Ndër shifra të tjera të dukshme, ish-CEO i Amazon, Jeff Bezos, shiti gati 9.97 miliardë dollarë në aksione të Amazon.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.