COVID-19/ Greqia raporton rastin e parë të variantit Omicron

ATHINË, 2 dhjetor /ATSH-DPA/- Zbulohet rasti i parë i prekur nga varianti i ri i koronavirusit Omicron në Greqi konfirmoi ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris për televizionin Skai.

Personi i prekur është një grek i cili ka hyrë në vend nga Afrika e Jugut dhe tashmë ndodhet në karantinë në ishullin e Kretës.

Plevris theksoi se kishte filluar gjurmueshmëria e detajuar e kontakteve të tij’’.

I infektuari mësohet se ka mbërritur në Greqi më 26 nëntor.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.