FOKUS – Microsoft: Lamtumirë password!

KALIFORNI, 18 shtator /ATSH-DPA/ – Me përparimin e Microsoft, tashmë mund t’u themi lamtumirë fjalëkalimeve.

Në përgjigje të përpjekjeve të shumta të hakerimeve, 579 çdo sekondë, gjiganti Microsoft do të fillojë një sistem vetëm për klientët e korporatave.

Pasi të aktivizohet opsioni i ri, do të merret një mesazh me tekst në numrin e celularit të regjistruar ose adresën e e-mailit, për të vërtetuar një hyrje të re.

Për të shkuar në nivelin e ri të sigurisë tani, duhet të instaloni aplikacionin ”Authenticator”, për iOS dhe Android dhe të lidhni llogarinë tuaj Microsoft.

Pastaj thjesht zgjidhni opsionet e përparuara të sigurisë dhe aktivizoni artikullin “llogari pa fjalëkalim” nga opsionet shtesë.

Kur mesazhi “fjalëkalimi u hoq” bëhet i dukshëm, përditësimi i metodës së re është aktivizuar.

Sipas përditësimeve të fundit nga Microsoft Labs, ka mesatarisht 579 sulme ndaj fjalëkalimeve të lidhura me llogaritë e Microsoft çdo sekondë ose 18 miliardë në vit.  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.