AXHENDA NDËRKOMBËTARE 14/9/2021

LOS ANGELES (SHBA) – Referendum për shkarkimin e guvernatorit të Kalifornisë, demokratit Gavin Newsom.

SEUL (Koreja e Jugut) – Vizitë e ministrit të Jashtëm kinez, Wang Yi.

TOKIO (Japoni) – Takim trepalësh për Korenë e Veriut midis Japonisë, SHBA-së, Koresë së Jugut.

GJENEVË (Zvicër) – Konferenca për shtyp e OBSH-së për COVID-19.

HAGË (Holandë) – Njoftim nga kryeministri Mark Rutte për kufizimet kundër COVID-19.

BAJKONUR (Kazakistan) – Nisja e 34 satelitëve OneWeb.

KIEV (Ukrainë) – 110-vjetori i sulmit ndaj presidentit të Këshillit rus, Pyotr Stolypin.

ROMË (Itali) – 700-vjetori i vdekjes së Dante Aligheri.

GJENEVË (Zvicër) – Takim në OBT për të drejtat e pronësisë intelektuale që ndikojnë në tregti, përfshirë patentat për vaksinat kundër COVID-19.

TIRANË (Shqipëri) – Vizitë e kancelares gjermane Angela Merkel.

LUKSEMBURG (Luksemburg) – Forumi Hapësinor, konferenca për teknologjitë e hapësirës.

BRUKSEL (Belgjikë) – Komisioni zbulon propozimin e tij për një agjensi të re shëndetësore për të trajtuar krizat shëndetësore.

LONDËR (BM) – Konferencë shtypi e qeverisë për planin dimëror kundër COVID-19.

UASHINGTON (SHBA) – Dëgjimi nga Komiteti i Punëve të Jashtme të Senatit i Sekretarit amerikan të Shtetit, Blinken, për Afganistanin.

DOHA (Katar) – Konferencë për shtyp e ministrave të Jashtëm të Katarit dhe Spanjës.

NJU-JORK (SHBA) – Rihapja e teatrove në Broadëay, të mbyllura për shkak të epidemisë COVID -19.

BARCELONË (Spanjë) – Futboll/Liga e Kampionëve: Grupi E/ FC Barcelona-Bayern Munich./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.