FORMULA 1 – Hungaria stacioni i radhës

BUDAPEST, 30 korrik /ATSH-AA/ – Gara e njëmbëdhjetë e Kampionatit Botëror të Formula 1 këtë fundjavë do të zhvillohet në Hungari.

Gara e njëmbëdhjetë do të zhvillohet në pistën ”Hungaroring”, e gjatë 4,3 kilometra, në Budapest.

Kualifikimet do të zhvillohen të shtunën, ndërsa gara me 70 xhiro të dielën.

Në prag të garës, Max Verstappen (Red Bull-Honda) ka pesë fitore, Lewis Hamilton (Mercedes) ka katër dhe Sergio Perez (Red Bull-Honda) një.

Renditja e pesë vozitësve dhe skuadrave kryesore:

– Renditja e vozitësve:

  1. Max Verstappen (Holandë): 185 pikë
  2. Leëis Hamilton (Britani e Madhe): 177
  3. Lando Norris (Britani e Madhe): 113
  4. Valtteri Bottas (Finlandë): 108
  5. Sergio Perez (Meksikë): 104

– Renditja e skuadrave:

  1. Red Bull: 289
  2. Mercedes: 285
  3. McLaren: 163
  4. Ferrari: 148
  5. AlphaTauri: 49    /os/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.