BRUKSEL – Ekonomia e eurozonës në recesion në T1

BRUKSEL, 18 maj /ATSH-DPA/ – Ekonomia e zonës së euros hyri sërish në recesion në tremujorin e parë, siç ishte vlerësuar fillimisht, për shkak të kufizimeve të vendosura për frenimin e përhapjes së COVID-19.

“PBB u tkurr me 0,6 % nga tremujori i katërt 2020, kur PBB ishte poshtë 0,7 %”, vlerësoi Eurostat.

Përqindja ishte në përputhje me vlerësimin e botuar më 30 prill.

“Përparimi i vazhdueshëm në zvogëlimin e infeksioneve Covid dhe administrimin e vaksinave sugjeron që rimëkëmbja ekonomike e rajonit është po zhvillohet”, tha Jack Allen-Reynolds, një ekonomist në Capital Economics.

Pas një zgjerimi rekord në tremujorin e tretë 2020, PBB ra për të dytën herë radhazi, duke e shtyrë ekonominë sëri në një recesion teknik./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.