Cili është funksioni i tiroideve?

ROMË, 10 prill /ATSH/ – Tiroidja është një gjëndër shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj sepse vepron si një njësi kontrolli që rregullon, përmes prodhimit të hormoneve, organet dhe funksionet që janë thelbësore për trupin tonë, siç janë metabolizmi, sistemi kardiovaskular apo ai riprodhues, shkruan faqja italiane e internetit melarossa.it.

Simptomat e hipotiroidizmit, domethënë një tiroide që nuk funksionon, mund të shkaktojë shumë çrregullime si shtim ose humbje peshe, vështirësi në humbje peshe, pagjumësi, nervozizëm dhe takikardi.

Por, një sëmundje tiroide mund të shkaktojë gjithashtu infertilitet dhe, në shtatzëni, vë në rrezik shëndetin e nënës dhe foshnjës.

Cilat janë këmbanat e alarmit që mund të na bëjnë të kuptojmë se diçka në tiroide nuk po funksionon siç duhet?

Si të vendosni një diagnozë të saktë dhe cilat janë terapitë më të përshtatshme?

Tiroidja është një gjëndër endokrine, e vendosur në pjesën e përparme të qafës, shumë e rëndësishme për zhvillimin psikofizik. Prodhon hormone, tiroksinë (T4) dhe triiodotironinë (T3), të cilat kanë për detyrë të rregullojnë metabolizmin bazal dhe për këtë arsye funksionet thelbësore të organeve të trupit tonë.

Hormonet tiroide T3 dhe T4, përmes gjakut, arrijnë në të gjitha organet dhe sistemet e trupit. Prandaj është shumë e rëndësishme që tiroidja të funksionojë mirë, që nga momenti i lindjes, gjatë gjithë periudhës së rritjes dhe në moshën e rritur.

Për të kuptuar nëse tiroidja është në gjendje të mirë shëndetësore dhe për të përjashtuar mosfunksionimet, mjaftojnë teste të thjeshta të gjakut, të cilat vlerësojnë nivelet e hormoneve tiroide, T4 dhe T3 dhe TSH, një hormon i prodhuar nga hipofizës dhe që rregullon funksionin e gjëndër. tiroide.

Në vend të kësaj, një ultratingull ju lejon më pas të vlerësoni morfologjinë e gjëndrës ndërsa elastosonografia (një teknikë me ultratinguj) ofron informacion mbi fortësinë e një indi ose një nyje.

Për një plotësi më të madhe diagnostike, ose në rastin e patologjive të konstatuara, është gjithashtu e mundur të kryhen teste të mëtejshme të tilla si shintigrafia (e përshkruar zakonisht pasi një skanim me ultratinguj ka zbuluar praninë e nyjeve) dhe aspirimi i së ashtuquajturës ”gjilpëra tiroide”./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.